SEK-Sports.com

2019 Football Districts & Playoffs

Class 4A District

EAST

 DistrictPointsOverall 
Olpe3-0638-0CH
Hillsboro2-1215-3RU
Marion1-2-212-6X
Leon-Bluestem0-3-631-7X

X= Champion; Y=Runner-Up; E= Eliminated

 

WEST

TeamOverall RecordLeague Record
Chanute0-00-0
Coffeyville0-00-0
Ft. Scott0-00-0
Independence0-00-0
Labette Co.0-00-0
Parsons0-00-0
Pittsburg0-00-0

X= Champion; Y=Runner-Up; E= Eliminated

Class 3A Districts

District 1

 DistrictPointsOverall 
Cedar Vale/Dexter5-0927-1CH
Sedan3-2325-3RU
West Elk2-3-54-4X
Burden-Central2-3-72-6X
Oswego2-3-335-3E
Flint Hills1-4-721-7E

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

District 2

 DistrictPointsOverall 
St. Paul5-01057-0CH
Colony-Crest4-1624-3RU
Marmaton Valley2-3-161-6X
Altoona-Midway2-3-202-5X
So. Coffey Co.2-3-262-5E
Chetopa0-5-1050-7E

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

District 3

SCHOOLNAMEPOINTS
UdallBrayden Sadler34
LeboDevan McEwen30
West ElkWalker26
Cedar Vale/DexterDevin Catlin23
ColumbusPatrick Cassidy22
Baxter SpringsAndre Appleton22
SedanKaden Walker21
Santa Fe TrailBrody Smith21
BurlingtonSmith21
Marais des Cygnes ValleyKoby Vanderpool20
WaverlyLacey20
OswegoIsaac Elliott19
ParsonsZeke Lyons18
ArgoniaPierce17
ErieTyler Pasquarelli15
EurekaCrisswell15
Labette CountyNathan Smith12
ColganBlaise Dawson7
Fort ScottDrew Rhoades5

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

Class 2A Districts

District 1

 RecordPoints
McPherson8-097
Andover-Central7-169
Buhler6-259
Winfield5-327
Ulysses5-317
Mulvane4-414
Augusta4-4-15
Rose Hill3-5-12
Goddard3-5-18
Coffeyville2-6-35
Independence2-6-46
Arkansas City2-6-46
El Dorado2-6-53
Wellington2-6-58
Towanda-Circle1-7-79
Abilene0-8-97

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

 

District 5

TeamOverall RecordLeague Record
Riverton3-00-0
Frontenac2-00-0
Baxter Springs4-10-0
Girard3-10-0
St. Mary's Colgan2-10-0
Galena1-40-0
Columbus0-00-0

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

CLASS 1A DISTRICTS

District 1

TeamOverall RecordLeague Record
Eureka (CH)23-96-1
Erie (CH)24-126-1
Neodesha15-175-2
Humboldt15-144-3
Leon-Bluestem10-213-4
Cherryvale13-222-5
Fredonia8-262-5
Caney Valley0-320-7

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

 

District 2

TeamOverall RecordLeague Record
Oswego7-16-0
Chetopa8-15-1
St. Paul2-35-1
Yates Center23-1516-6
Uniontown6-44-2
Southeast-Cherokee1-23-3
Jayhawk-Linn0-53-3
Marmaton Valley1-42-4
Northeast-Arma3-42-3
Colony-Crest2-51-4
Pleasanton1-70-5
Altoona-Midway0-50-5

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

CLASS 8M-I DISTRICT

District 1

TeamOverall RecordLeague Record
Independence33-311-1
Pittsburg25-1110-2
Labette Co.20-148-4
Chanute21-147-5
Ft. Scott12-234-8
Coffeyville8-242-10
Parsons1-300-12

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

District 2

SCHOOLNAMEPOINTS
WaverlyMegan Foster26
ParsonsBriona Patterson26
ChetopaBrali Conard23
Fort ScottElla Bath23
West ElkMe. McClendon22
LeboAlli Moore21
Santa Fe TrailCourtney Stone18
Labette CoutyMadison Brannin18
SedanCaitlin Williams16
Baxter SpringsDelaney Barnes15
FlinthillsLauren Donner15
ErieMaddie K.10
ArgoniaHaxton10
UdallEmma Enderud9
Marais des Cygnes ValleyMarsh9
BurlingtonB. Watkins8
Southern Coffey CountySzambecki8

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

District 3

SCHOOLCLASSNAMEPOINTS
Jayhawk-Linn2ABrance Ware23
Burlington3AAndrew Haselhuhn22
Osawatomie3AColby Jones21
Cherryvale3AGavin Hooper20
Baxter Springs3AAndrew Appleton20
West Elk2ALoudermilk20
Waverly1ALacey20
Fredonia3AOneal19
Columbus3APatrick Cassidy19
Erie2AMatthew Vail18
Madison1AStutesman16
Oswego1ALance Teal13
Burlingame1ATrever Quaney12
Burlingame1AAustin Tyson12
Southern Coffey Co.1ALind11

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

CLASS 8M-II DISTRICT

District 1

High SchoolRadio Call LettersFrequencyAudio StreamingVideo Streaming
SEK-Sports.com YouTube ChannelYouTube Channel
Caney ValleyKGGF-AM690AMN/AN/A
BurlingtonKSNP-FM97.7FMN/AN/A
ChanuteKFEX-FM
KINZ-FM
93.1FM
95.3FM
KFEX-FM
N/A
N/A
KINZ-FM YouTube Channel
CoffeyvilleKQQF-FM98.9FMN/ANado LIVE YouTube Channel
ColumbusN/AN/AN/AColumbus News-Report
Fort ScottKOMB-FM103.9FMN/AN/A
FrontenacKWXD-FM103.5FMN/AN/A
GirardN/AN/AN/AGirard Sports Live
HumboldtKKOY-AM1460AMN/AKKOY-AM YouTube Channel
IndependenceKBIK-FM102.9FMN/AN/A
IolaKIOL-AM
KIOL-FM
1370AM
99.3FM
KIOL-AMN/A
Labette CountyKLKC-AM1540AMN/AN/A
MadisonN/AN/AN/ANFHS Network
ParsonsKLKC-FM93.5FMN/AN/A
PittsburgKSHQ-FM100.7FMN/AESPN 100.7 YouTube Channel
Prairie ViewN/AN/AN/APrairie View HS Activities Live Stream
St. Mary's ColganKSEK-AM1340AMN/AESPN 100.7 YouTube Channel
St. PaulKKOY-FM105.5FMN/AKKOY-FM YouTube Channel

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

District 2

SCHOOLCLASSNAMEPOINTS
Anderson County3AR. Jasper28
Olpe1ALauryn Broyles24
West Elk2AMadelyne Koop23
Uniontown2AKarleigh Schoenberger22
Burlingame1AEmmy Punches21
Galena3AMia Sarwinski18
Columbus3AKarsyn Youngblood18
Yates Center2AMadelynn Collins16
Yates Center2AMorgan Collins16
Southeast2ATraci Powers14
Erie2ASkylar Clevenger13
Waverly1AMcWilliams11
Southern Coffey Co.1ALind11
Fredonia3AB. Moya10
Riverton3ADanielle Weaver8

CH=Champion; RU=Runner-Up; X=Playoff Spot Clinched; E=Eliminated

Football Postseason Articles

[pt_view id="386cc48pl4"]