Pittsburg tops SEK League Baseball Preseason Coaches Poll

The American Legion Post 64 hosted their area preseason baseball coaches luncheon and the Pittsburg Purple Dragons were the unanimous choice to win their league. Via Crawford County Sports (@CRCOSportsFeed) on Twitter, here is predicted order of finish according to league coaches. 1. Pittsburg (6) 36 2. Fort Scott (1) 29 T-3. Chanute

3/10 State Championship Basketball Scores

State Basketball coverage presented this week by Merle Kelly Ford in Chanute, KS. 5A BOYS STATE @ Topeka Expo Center 3rd PLACE GAME #2 Pittsburg 58 #8 Mill Valley 56 FINAL   4A-I GIRLS STATE @ Salina Bi-Centennial Center 3rd PLACE GAME #1 KC-Piper 68 #2 Labette County 48 FINAL   4A-II BOYS STATE @ Emporia-White Auditorium 3rd Place Game #2 Andale 53 #4

3/9 Semi-Final State Basketball Scores

State Basketball coverage presented this week by Merle Kelly Ford in Chanute, KS. 5A BOYS STATE @ Topeka Expo Center #6 Salina Central 51 #2 Pittsburg 46 FINAL   4A-I GIRLS STATE @ Salina Bi-Centennial Center #3 McPherson 67 #2 Labette County 46 FINAL   4A-II BOYS STATE @ Emporia-White Auditorium #1 Holcomb 66 #4 Parsons  62 FINAL   2A BOYS STATE @

3/8 1st Round State Basketball Scores

State Basketball coverage presented this week by Merle Kelly Ford in Chanute, KS. 4A-I BOYS STATE @ Salina Bi-Centennial Center #2 Bishop Miege 65 def. #7 Labette County 49 FINAL   4A-II BOYS STATE @ Emporia-White Auditorium #1 Holcomb 56 #8 Fronteanc 39 FINAL #4 Parsons 72 #5 Anderson County 68 FINAL   3A GIRLS STATE @ Hutchinson

3/7 1st Round State Basketball Scores

State Basketball coverage presented this week by Merle Kelly Ford in Chanute, KS. 5A BOYS STATE @ Topeka Expo Center #2 Pittsburg 59 def. #7 Topeka-Seaman 40 FINAL   4A-I GIRLS STATE @ Salina Bi-Centennial Center #2 Labette County 60 def. #7 Wellington 39 FINAL Tristan Gegg led all scorers with 27 points Justice Brackney led

3/3 Sub-State Championship Saturday Scores

4A-I ARKANSAS CITY SUB-STATE Boys Championship #1 Arkansas City v. #2 Coffeyville   FORT SCOTT SUB-STATE Girls Championship #1 Labette County v. #3 Independence Boys Championship #1 Labette County v. #3 Independence    4A-II COLUMBUS SUB-STATE Girls Championship #3 Parsons v. #4 Baxter Springs Boys Championship #1 Baxter Springs v. #3 Parsons   FRONTENAC SUB-STATE Girls Championship #1 Girard v. #2 Frontenac Boys Championship #1 Girard v. #3 Frontenac    3A RIVERTON SUB-STATE Girls Championship #1 Erie v. #3 Caney Valley Boys Championship #1 Caney Valley v. #3 Cherryvale    WELLSVILLE SUB-STATE Girls Championship #1 Eureka v. #2 Wellsville   2A COLGAN SUB-STATE Girls Championship #1 Colgan v. #3 Pleasanton Boys Championship #1 Colgan v. #2 Maranatha Christian   UDALL SUB-STATE Girls Championship #1 West Elk v. #3 Leon-Bluestem Boys Championship #1 West Elk v. #2 Sedan   1A-I ST. PAUL

3/2 Sub-State Scores, Quotes & Notes

4A-I BOYS ARKANSAS CITY SUB-STATE #1 Arkansas City def. #4 Wellington 65-34 #2 Coffeyville def. #3 Winfield 61-41 Sub-State Championship (Sat. March 3rd) #1 Arkansas City v. #2 Coffeyville FORT SCOTT SUB-STATE #1 Labette County def. #4 Chanute 61-49 #3 Independence def. #2 Fort Scott  60-49 Sub-State Championship (Sat. March 3rd) #1 Labette County v. #3 Independence  4A-II BOYS COLUMBUS SUB-STATE #1 Baxter Springs def. #4 Columbus 60-47 #3 Parsons def. #2 Galena 55-42 Sub-State Championship (Sat. March 3rd) #1 Baxter Springs v. #3 Parsons FRONTENAC SUB-STATE #1 Girard def. #4 Prairie View 68-56 #3 Frontenac def. #2 Iola 61-43 Sub-State Championship (Sat. March 3rd) #1 Girard v. #3 Frontenac  3A GIRLS RIVERTON SUB-STATE #1 Erie def. #5 Cherryvale 48-30 #3

3/1 Sub-State Scores, Quotes & Notes

4A-I GIRLS ARKANSAS CITY SUB-STATE #1 Wellington def. #4 Coffeyville 50-41 #2 Arkansas City def. #3 Winfield 39-36   FORT SCOTT SUB-STATE #1 Labette County def. #4 Chanute 65-27 #3 Independence def. #2 Fort Scott 36-35   4A-II GIRLS COLUMBUS SUB-STATE #4 Baxter Springs def. #1 Galena 50-48 (OT) #3 Parsons def. #2 Columbus 62-50   FRONTENAC SUB-STATE #1 Girard def. #4 Prairie View 64-19 #2 Frontenac def. #3 Iola 67-63   3A BOYS RIVERTON SUB-STATE #1 Caney Valley def. #5 Riverton 68-35 #3 Cherryvale def. #7 Neodesha 48-38   WELLSVILLE SUB-STATE #5 Osage City def. #2 Jayhawk-Linn 53-34 #7 Council Grove def. #3 Humboldt 71-57   2A GIRLS COLGAN SUB-STATE #1 Colgan

2/27 Sub-State Scores, Quotes & Notes

5A BOYS SUB-STATE PITTSBURG SUB-STATE #1 Pittsburg defeats #16 Lansing: 70-57 #8 St. Thomas Aquinas defeats.  #9 Highland Park: 71-59 Sub-State Championship (Friday, March 2nd): #8 St. Thomas Aquinas @ #1 Pittsburg   3A GIRLS SUB-STATE RIVERTON SUB-STATE #1 Erie defeats #8 Riverton: 38-29 #5 Cherryvale defeats #4 Fredonia: 55-48 #2 Southeast defeats #7 Northeast: 56-34 #3 Caney Valley defeats #6 Neodesha: 55-48 Sub-State Semifinals (Friday, March 2nd): #1 Erie v. #5 Cherryvale #2 Southeast v. #3 Caney Valley   WELLSVILLE SUB-STATE #1 Eureka defeats #8 Central Heights: 50-14 #5 Humboldt defeats #4 Jayhawk-Linn: 34-24 #2 Wellsville defeats #7 Osage City: 79-31 #3 Council Grove defeats #6 West Franklin: 52-40 Sub-State Semifinals (Friday, March 2nd): #1 Eureka v. #5 Humboldt #2 Wellsville v. #3 Council Grove   2A BOYS

2/23 SEK League Scores, Quotes & Notes

Thank you to the coaches who provided stats and quotes to us. A recap from Friday’s SEK League basketball action: GIRLS Pittsburg def. Coffeyville 55-22 Fort Scott def. Parsons 46-36 Labette County def. Independence 52-41 Columbus def. Chanute 66-54   BOYS Pittsburg def. Coffeyville 84-50 Parsons def. Fort Scott 67-64 Independence def. Labette County 59-51 (OT) Chanute def. Columbus 72-54