fbpx
SEK-Sports.com

BREAKING: KSHSAA Announces 2019 Volleyball Sub-State Assignments

TOPEKA – The Kansas High School Activities Association (KSHSAA) has announced the hosting sub-state volleyball sites as well as assignments for the 2019 postseason.

Sub-State will be held on Saturday, October 26th. The winner of each sub-state tournament will advance to the state tournament of their respective classification on November 1st-2nd 2019.

CLASS 5A SUB-STATES

-hese schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis. Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments (2 5-team tournaments and 2 4-team tournaments). The top 4 seeds will host a tournament.

Seeding Manager: Gary Mattingly, Lansing HS
Basehor-Linwood HS; Bonner Springs HS; De Soto HS; Kansas City-FL Schlagle HS; Kansas City-Sumner Academy; Kansas City-Turner HS; Kansas City-Washington HS; Lansing HS; Leavenworth HS; Lenexa-St. James Academy; Overland Park-Blue Valley Southwest HS; Overland Park-St. Thomas Aquinas HS; Pittsburg HS; Spring Hill HS; Tecumseh-Shawnee Heights HS; Topeka West HS; Topeka-Highland Park HS; Topeka-Seaman HS;

CLASS 4A SUB-STATES

-These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis. Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments (2 5-team tournaments and 2 4-team tournaments). The top 4 seeds will host a tournament.

Seeding Manager: Brad Graf, Ottawa HS
Altamont-Labette County HS; Atchison HS; Baldwin HS; Chanute HS; Coffeyville-Field Kindley HS; Eudora HS; Fort Scott HS; Girard HS; Independence HS; Iola HS; Kansas City-Piper HS; Louisburg HS; Ottawa HS; Paola HS; Parsons HS; Shawnee Mission-Bishop Miege HS; Tonganoxie HS; Topeka-Hayden HS;

CLASS 3A SUB-STATES

Fredonia HS – Dee Barnett, Manager(s) (2 Courts)
Burlington HS; Caney Valley HS; Cherryvale HS; Douglass HS; Eureka HS; Fredonia HS; Humboldt HS; Neodesha HS;

Frontenac HS – Paul Colton, Manager(s) (2 Courts)
Baxter Springs HS; Columbus HS; Frontenac HS; Galena HS; Garnett-Anderson County HS; LaCygne-Prairie View HS; Osawatomie HS; Riverton HS;

Perry-Lecompton HS – Mike Paramore, Manager(s) (2 Courts)
Easton-Pleasant Ridge HS; Hoyt-Royal Valley HS; Kansas City-Bishop Ward HS; Meriden-Jefferson West HS; Perry-Lecompton HS; Pomona-West Franklin HS; Santa Fe Trail HS; Wellsville HS;

CLASS 2A SUB-STATES

Arma-Northeast HS – Piper Richardson, Manager(s) (2 Courts)
Arma-Northeast HS; Cherokee-Southeast HS; Erie HS; Mound City-Jayhawk Linn HS; Pittsburg-St. Mary’s Colgan HS; Pleasanton HS; Uniontown HS; Yates Center HS;

* Leon-Bluestem HS – Nick Barnes, Manager(s) (2 Courts)
Belle Plaine HS; Cottonwood Falls-Chase County HS; Dexter HS\Cedar Vale HS; Hillsboro HS; Howard-West Elk HS; Leon-Bluestem HS; Marion HS; Sedan HS; Whitewater-Remington HS;

CLASS 1A REGIONALS & SUB-STATES

16 Class 1A regional tournaments will be conducted on TUESDAY, OCTOBER 22.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have 4 regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. 107 schools = 3 groups @ 27 schools & 1 group @ 26 schools. Each Group = 4 Regional Tournaments of 6 or 7 schools.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: 1A = Wednesday, October 16 @ 10AM. Brackets will be posted when the tournament is seeded.

Centralia HS Sub-State

(Regional) Lost Springs-Centre HS – Donald Raymer, Manager(s) (1 Court) (10/22)
Burlingame HS; Lost Springs-Centre HS; Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS; Rural Vista HS; Solomon HS; Wakefield HS;

Flinthills HS Sub-State

(Regional) Madison HS – Justin Redeker, Manager(s) (1 Court) (10/22)
Hartford HS; Lebo HS; Leroy-Southern Coffey County HS; Madison HS\Hamilton HS; Olpe HS; Rosalia-Flinthills HS; Waverly HS;
(Regional) Oswego HS – Chris Ball, Manager(s) (1 Court) (10/22)
Buffalo-Altoona Midway HS; Chetopa HS; Colony-Crest HS; Moran-Marmaton Valley HS; Oswego HS; St. Paul HS;
(Regional) Oxford HS – Sherry White, Manager(s) (1 Court) (10/22)

Argonia HS; Burden-Central HS; Caldwell HS; Norwich HS; Oxford HS; South Haven HS; Udall HS