fbpx
SEK-Sports.com

2019 Class 1A Volleyball Regional Updates

Thank you to the following local sponsors for supporting our coverage of Class 1A Volleyball Regional results:

If you are attending a varsity sporting event this season, please send in your score updates and finals via the SEK-Sports.com Score Text Line at 620-325-9531

Coaches – please send your stats or top-performers to results@sek-sports.com

CLASS 1A REGIONALS & SUB-STATES

16 Class 1A regional tournaments will be conducted on TUESDAY, OCTOBER 22.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have 4 regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. 107 schools = 3 groups @ 27 schools & 1 group @ 26 schools. Each Group = 4 Regional Tournaments of 6 or 7 schools.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: 1A = Wednesday, October 16 @ 10AM. Brackets will be posted when the tournament is seeded.

LOST SPRINGS-CENTRE HS REGIONAL

Match #1 @ 3PM

#5 Marais Des Cygnes Valley def. #4 Wakefield 2-0 (25-17, 25-16)

Match #2

#6 Lost Springs-Centre def. #3 Solomon 2-0 (25-13, 25-12)

Match #3 Regional Semi-Final

#1 Rural Vista  def. #5 Marais Des Cygnes Valley 2-0 (25-15, 25-17)

Match #4 Regional Semi-Final

#2 Burlingame def. #6 Lost Springs-Centre 2-0 (25-19, 25-20)

Match #5 REGIONAL CHAMPIONSHIP

#1 Rural Vista def. #2 Burlingame 2-0 (25-21, 25-15)

 

MADISON HS REGIONAL

Match #1 @ 2PM

#5 Southern Coffey County def. #4 Waverly 2-1 (25-18, 19-25, 25-18)

Match #2

#2 Lebo def. #7 Hartford 2-0 (NS, 25-16)

Match #3

#3 Olpe  def. #6 Madison 2-1 (20-25, 25-14, 25-13)

Match #4 Regional Semi-Final

#5 Southern Coffey County def #1 Flinthills 1-0 (25-12, 28-26)

Match #5 Regional Semi-Final

#3 Olpe def. #2 Lebo 2-0 (25-21, 25-22)

Match #6 REGIONAL CHAMPIONSHIP

#2 Olpe def. #5 Southern Coffey County 2-0 (25-20, 25-15)

 

OSWEGO HS REGIONAL

Match #1 @ 3PM

#4 Marmaton Valley def. #5 Colony-Crest 2-0 (25-17, 25-23)

Match #2

#3 St. Paul def. #6 Altoona Midway 2-0 (25-13, 25-8)

Match #3 Regional Semi-Final

#1 Chetopa def. #4 Marmaton Valley 2-0 (25-10, 25-19)

Match #4 Regional Semi-Final

#2 Oswego def. #3 Saint Paul 2-0 (25-15, 25-13)

Match #5 REGIONAL CHAMPIONSHIP

#1 Chetopa def. #2 Oswego 2-1 (25-21, 24-26, 25-18)

 

OXFORD HS REGIONAL

Match #1 @ 2PM

#4 Norwich def. #5 Burden-Central 2-0 (25-21, 25-23)

Match #2

#2 Udall def. #7 Caldwell 2-0 (25-12, 25-14)

Match #3

#3 Oxford def. #6 South Haven 2-0 (26-24, 25-20)

Match #4 Regional Semi-Final

#1 Argonia def. #4 Norwich (25-13, 25-15)

Match #5 Regional Semi-Final

#2 Udall def. #3 Oxford 2-0 (25-19, 25-13)

Match #6 REGIONAL CHAMPIONSHIP

#1 Argonia def. #2 Udall 2-0 (25-14, 25-18)